Oczyszczanie twarzy, czyli podstawowy zabieg pielęgnacyjny przy cerze trądzikowej

Cera trądzikowa to wyjątkowe wyzwanie pielęgnacyjne. Często kojarzona jest z wiekiem nastoletnim, lecz niestety problem ten dotyka również osoby dorosłe – w takim wypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem, który dobierze odpowiednie leczenie trądziku. Jednak niezależnie od tego, czy wypryski są efektem dojrzewania, czy poważniejszej choroby skóry, odpowiednie oczyszczanie twarzy jest pierwszym krokiem do ich zwalczenia. Oczyszczanie, po którym nastąpi tonizacja i nawilżanie, złagodzi bowiem istniejące stany zapalne i nie dopuści do powstawania kolejnych.

Wybór kosmetyków oczyszczających

Najczęściej popełnianym błędem w dbaniu o cerę trądzikową jest jej zbyt inwazyjne oczyszczanie. Wiele osób myśli, że pozbywając się podczas oczyszczenia twarzy naturalnego sebum wydzielanego przez skórę, skutecznie zwalczy wypryski. Jednak skóra trądzikowa często jest przesuszona i wrażliwa, a stosowanie kosmetyków z silnymi detergentami i alkoholem tylko pogarsza sytuację. Składniki tego typu wysuszają bowiem skórę, która w odruchu obronnym wydziela jeszcze więcej sebum, które zaognia trądzik… i koło się zamyka. Z tego względu, rozpoczynając leczenie trądziku, warto starannie dobrać delikatne produkty myjące. Podstawą jest unikanie w składzie alkoholu (opisywanego jako Alcohol lub Alcohol Denat.) oraz silnych detergentów, czyli tzw. SLS-ów (w składzie kosmetyku znajdziemy je pod nazwami: Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Cetearyl Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate, Magnesium Lauryl Sulfate, Sodium Coco Sulfate).

Najlepszym wyborem będą delikatne produkty, które oczyszczają skórę bez naruszania jej bariery hydrolipidowej – pianki i żele do mycia twarzy bez alkoholu, w których składzie znajdziemy najmniej podrażniające skórę detergenty (np. Coco Glucoside, Decyl Glucoside, Disodium Cocoyl Glutamate, Lauryl Glucoside). Czytanie składów może z początku wydawać się skomplikowane, ale wiedza o tym, co właściwie aplikujemy na twarz, jest kluczowa w walce z trądzikiem.

Zmywanie makijażu

Osobom z cerą trądzikową często odradza się stosowanie makijażu, który blokuje dostęp powietrza do skóry oraz sprzyja rozwojowi bakterii i zatykaniu porów. Jeśli jednak decydujemy się na makijaż, zadbajmy o to, by go dokładnie zmyć. Coraz większą popularnością cieszą się olejki, które bez problemu rozpuszczają kolorowe kosmetyki bez podrażniania cery. Przykładowo można stworzyć własną mieszankę olejową do demakijażu, mieszając olej rycynowy z oliwą z oliwek.

Rytuał oczyszczenia twarzy z trądzikiem zaczynamy od zmycia makijażu olejkiem, delikatnie masując namoczoną nią twarz. Następnie należy oczyścić twarz z resztek makijażu i olejku delikatnym kosmetykiem (np. pianką, żelem), kolejno przechodząc do dalszych etapów pielęgnacji.

Naturalne sposoby oczyszczania cery z trądzikiem

W oczyszczaniu cery trądzikowej warto postawić na naturalne rozwiązania. W tym przypadku może sprawdzić się szczoteczka soniczna lub gąbka konjac, która precyzyjnie i głęboko czyści pory skóry. Na rynku dostępne są przykładowo gąbki konjac z węglem drzewnym, który ma naturalne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, hamujące powstawanie stanów zapalnych, wyprysków i innych problemów skóry. Warto również mieć oddzielny ręcznik do wycierania twarzy, regularnie prany w wysokiej temperaturze. Dzięki temu unikniemy roznoszenia bakterii powodujących trądzik.

Same kosmetyki nie rozwiążą problemu cery trądzikowej. W ciężkich przypadkach konieczna jest bowiem interwencja lekarza specjalisty. Jednak codzienne, delikatne, ale dokładne oczyszczanie twarzy jest konieczne dla rozprawienia się z trądzikiem. Dobrze oczyszczona skóra nie tylko wykazuje bowiem mniejszą tendencję do stanów zapalnych, ale również lepiej przyjmuje lecznicze kosmetyki, które na nią aplikujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj