Zabieg fluoryzacji – na czym polega?

Badania wykazują, że aż 70% osób mieszkających w Polsce ma problemy z próchnicą zębów. Dotyczą one nie tylko dorosłych, ale też w ogromnej mierze nastolatków (gdzie ta granica może sięgać nawet 90%), a nawet małych dzieci, u których zmiany próchnicze pojawiają się już na etapie posiadania zębów mlecznych. By choroba ta nie pojawiła się także, gdy zmienią swoje uzębienie na stałe, warto dbać o odpowiednie nawyki higieniczne już od najmłodszych lat. Jednym z najbardziej znanych zabiegów stomatologicznych przeznaczonych już dla małych dzieci jest zabieg fluoryzacji. Na czym dokładnie on polega?

Na czym polega fluoryzacja?

Fluoryzacja jest całkowicie bezpiecznym i bezinwazyjnym zabiegiem stomatologicznym, który nie powinien powodować żadnego dyskomfortu dla dzieci. Polega na nałożeniu na kilka chwil na zęby fluorku, który ma za zadanie wzmocnić szkliwo. Wykorzystuje się w tym celu jednorazowe szczoteczki do fluoryzacji. Na początku należy nimi wyczyścić zęby dziecka, by pozbyć się z nich resztek pokarmu oraz wszelkich zanieczyszczeń. Następnie nakłada się na zęby specjalistyczny żel z dużym stężeniem fluorku. Utrzymuje się on na zębach przez kilka kolejnych godzin, dlatego też dzieci nie powinny w tym czasie spożywać żadnych pokarmów.

Zabieg fluoryzacji wykonuje się najczęściej w szkołach bądź przedszkolach, rodzice muszą wyrazić na nie zgodę (kiedyś zabieg ten był obowiązkowy). Wykorzystywane w nim szczoteczki jednorazowe pozwalają na zachowanie odpowiedniej higieny. Sprawiają, że dzieci nie muszą pamiętać o tym, by danego dnia przynieść do szkoły swoją szczoteczkę, są poręczne i idealnie mieszczą się w dziecięcych buziach.

Dlaczego wykonuje się zabieg fluoryzacji?

Fluorek używany w zabiegu ma pozytywny wpływ na uzębienie dzieci. Przede wszystkim tworzy na zębach specjalną barierę, uniemożliwiającą tworzenie się złogów nazębnych. Powoduje, że szkliwo staje się dużo bardziej odporne na działanie szkodliwych kwasów i bakterii, które przedostają się do jamy ustnej wraz z jedzeniem i piciem. W miejscach, gdzie już powstały ubytki szkliwa, fluorek działa odbudowująco. Pomaga też osobom, które cierpią z powodu nadwrażliwości zębów, na przykład z powodu noszonego aparatu ortodontycznego.

Jak widać, zabieg fluoryzacji może z powodzeniem poprawić stan uzębienia dzieci oraz zapobiec późniejszym poważnym problemom z jamą ustną. Jednak nadal zdarzają się poglądy, iż fluorek może być szkodliwy dla maluchów. Nie jest to prawda, gdyż, by go przedawkować, potrzeba by jego bardzo dużej ilości. Zabieg fluoryzacji jest więc w pełni bezpieczny i potrzebny dzieciom, więc nie należy się go bać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj