Kto może zachorować na POChP?

Żeby odpowiedzieć na tytułowe pytanie, należy zacząć od rozszyfrowania zawartego w nim skrótu. POChP oznacza Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Czy jest to choroba powszechna w Polsce i na świecie? Kogo najczęściej dotyka? Jakie są zaś czynniki ryzyka w związku z tym właśnie konkretnym tematem? Zapraszamy do lektury.

Okazuje się, że POChP to problem coraz bardziej powszechny. W Polsce choroba ta dotyczy aż około 2 miliony osób. W ujęciu globalnym statystyki związane z POChP robią jeszcze większe wrażenie. Szacuje się, że chorych jest bowiem około 200 razy więcej, czyli około 400 milionów! Już dziś Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest jednym z głównych powodów zgonów na świecie.

Na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/ można znaleźć wiele informacji zgodnych z najnowszym stanem wiedzy medycznej, które dotyczą POChP. Znajdziecie tam m.in. wiedzę o objawach choroby, czynnikach ryzyka, badaniach, procesach terapeutycznych, a nawet sposobami wsparcia, jakie należy udzielać osobom dotkniętym Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc.

Jakie wyróżniamy główne objawy POChP? To między innymi przewlekły kaszel z odkrztuszaniem tak zwanej plwociny. Do tego może dochodzić duszność czy problemy z tolerancją wysiłku.

Jak przedstawiają się natomiast statystyki dotyczące tego, kto w największym stopniu narażony jest na POChP? Okazuje się, że na POChP w większości chorują mężczyźni, w ogromnej większości palacze wyrobów tytoniowych. To około 63% wszystkich przypadków. Na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/kto-moze-byc-w-grupie-ryzyka-pochp/ jest więcej ciekawych informacji i danych statystycznych. Z tego artykułu można na przykład wywnioskować, że POChP najczęściej dotyka osoby po 40 roku życia. Warto wiedzieć, iź POChP bywa mylona z astmą. Jedną z różnic pomiędzy tymi właśnie konkretnymi przypadłościami jest wiek chorych. Wszak POChP to raczej choroba ludzi w średnim wieku i starszych, tymczasem astma to częściej choroba dotykająca osób młodszych.

Jak wspomniano wcześniej, POChP to głównie choroba palaczy. Jeśli zatem palicie papierosy, a nie chcecie być w bliższej lub dalszej przyszłości narażeni na większe ryzyko POChP – rzućcie ten szkodliwy nałóg. Na stronie https://oddychajmy.pl/gdzie-uzyskac-pomoc/ znajdziecie wskazówkę, jak uzyskać pomoc od specjalisty.

Podsumowując – niezależnie od tego, czy podejrzewacie POChP u siebie czy swoich bliskich – zawsze skonsultujcie się z lekarzem, który pomoże uzyskać odpowiednią diagnozę i zadecyduje o dalszym postępowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj