Domowe sposoby na ból zęba

Ból zęba – czym jest i skąd się bierze?

Ból zęba to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która potrafi całkowicie rozbić nam  nasz dzień. Jest to jednak dolegliwość jakiej nie należy lekceważyć. Nieleczony ząb może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych i niebezpiecznych powikłań. Taka dolegliwość dotknęła niemal każdego, każdy z nas zna ten okropny ból. Owszem, istnieją domowe sposoby na ból zęba, ale nie eliminują one nigdy przyczyny bólu, a jedynie na jakiś czas go łagodzą.  Jedynym skutecznym sposobem na takie kłopoty, jest wizyta u dentysty i leczenie zębów.

Główną przyczyną bólu zębów jest próchnica. Inne powody to: pęknięcie szkliwa, ból zęba po leczeniu kanałowym, wyrastanie zęba mądrości.

Ból zęba – domowe sposoby

Istnieje wiele domowych sposobów na ból zęba. Trzeba jednak pamiętać, że są to doraźne sposoby, które pomagają zniwelować ból i przetrwać pacjentowi do wizyty u lekarza – stomatologa. Nie mogą być one jednak zamiast wizyty u lekarza.

Na niewielki ból zęba pomóc może paracetamol, a na ten mocniejszy, ostrzejszy ból dobrze zrobi naszemu zębowi ibuprofen. Świetnie sprawdzą się także goździki, które należy żuć. Jeśli powodem bólu zęba są stany zapalne dziąseł, wtedy idealnie sprawdzi się rumianek lub szałwia, którymi należy płukać jamę ustną. Jeżeli mamy w zębie dziurę, warto wtedy włożyć do tego zęba wacik nasączony olejkiem jodłowym lub goździkowym. Uśmierza to bardzo szybko ból. Innym domowym sposobem na ból zęba jest płukanie jamy ustnej zimnym naparem z mięty oraz okładanie policzka lodem.

Zdarzają się także osoby, które próbują niwelować ból zęba czosnkiem, który jest naturalnym antybiotykiem. Działa on na ząb tak, iż eliminuje bakterie oraz zmniejsza stan zapalny. Można płukać ząb naparem z czosnku lub włożyć ząbek czosnku pod bolący ząb.

Profilaktyka

Aby uniknąć nagłego bólu zęba trzeba zadbać o ich profilaktykę. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Należy dbać o czystość jamy ustnej, co pół roku kontrolować zęby u dentysty oraz od razu leczyć zmiany chorobowe w zębach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj