Czym zajmuje się kardiologia?

Medycyna ma wiele subdyscyplin i specjalizacji. Jedną z najważniejszych jest kardiologia. Warto bliżej się jej przyjrzeć, zważywszy na to, że schorzenia, którymi się zajmuje, są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów.

Jakimi chorobami zajmuje się kardiologia i w jaki sposób to robi?

Kardiologia zajmuje się chorobami układu sercowo-naczyniowego (serce oraz układ krążenia) – ich diagnozowaniem i późniejszym leczeniem. Do najczęstszych tego typu chorób należy zawał mięśnia sercowego, choroba wieńcowa, miażdżyca, zaburzenia rytmu serca czy nadciśnienie tętnicze. Oczywiście katalog jest znacznie obszerniejszy.

Kardiolodzy przeprowadzają diagnozę wad/schorzeń serca oraz układu krwionośnego. Zarówno tych, które są wrodzone (od urodzenia), jak i tych, które pojawiły się w trakcie życia (nabyte). Po rozpoznaniu problemu przychodzi moment opracowania procesu leczenia i następnie jego przeprowadzenie. Po tym stosuje się nadzór i działania profilaktyczne, które mają na celu utrzymanie pacjenta w zdrowiu i uniknięcie nawrotu problemu.

Specjalizacje kardiologii

Współczesna kardiologia dzieli się na kilka subdyscyplin. Podstawowy podział to ten na kardiologię nieinwazyjną oraz inwazyjną. Pierwsza ogranicza się do rozpoznawania schorzeń w sposób nienaruszający integralności organizmu. Druga dopuszcza ingerencję w organizm pacjenta, ale bez operacji klatki piersiowej, bo to działka kolejnej subdyscypliny – kardiochirurgii. Z kolei schorzeniami, wadami serca oraz układu krążenia u najmłodszych osób zajmuje się kardiologia dziecięca.

Przykłady badań występujących w kardiologii

Zupełnie podstawową techniką służącą rozpoznawaniu chorób oraz wad serca i układu krążenia jest EKG, czyli elektrokardiografia. Polega ona na wychwytywaniu ewentualnych zaburzeń funkcjonowania serca. Aparatura EKG zapisuje aktywność elektryczną, którą wywołują skurcze mięśnia sercowego.

Inną metodą diagnostyczną z dziedziny kardiologii jest tzw. echo serca (echokardiografia). Dotyczy ono wychwytywania ultradźwięków. Dzięki niemu można zbadać stan zastawek sercowych i ocenić funkcjonowanie komór serca.

Do specyficznych badań kardiologicznych należy również badanie EKG metodą Holtera. Podstawową kwestią jest w nim to, że zapis EKG przeprowadzany jest podczas aktywności wysiłkowej pacjenta – przez kilka dni nosi on ze sobą aparat oraz przytwierdzone do lewej części klatki piersiowej elektrody. Metoda ta pozwala wykryć zaburzenia pracy serca, podczas zwiększonej intensywności jego pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj