Wybielanie zębów – profesjonalnie czy w domu?

Zdrowy i biały uśmiech jest oznaką nie tylko zdrowego uzębienia ale także poprawia estetykę twarzy. Bezpieczne wybielanie zębów wiąże się z umówieniem terminy u stomatologa. Dodatkowo za usługę wybielania trzeba zapłacić, czasem nawet niemało. Z pewnością częstotliwość mycia zębów, dieta, picie kawy, herbaty, jedzenie barwiących pokarmów i  – co chyba jest największym powodem żółtych zębów – palenie papierosów znacząco wpływają na kolor naszego uzębienia. Domowe zabiegi, o których jest sporo napisane w internecie, nie zawsze działają lub nie działają wcale. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnych rozwiązań rekomendowanych przez stomatologów lub przeprowadzane w gabinetach specjalistów.
 
Nie każdy jednak może sobie pozwolić na taki zabieg i nie chodzi tu o pieniądze. Mianowicie chodzi bardziej o przeciwwskazania, a niestety okazuje się, że kij ma dwa końce. Nie jest tak pięknie jakby się mogło wydawać. Zabiegi wybielania zębów, zarówno te wykonywane w domu za pomocą produktów dostępnych w aptece, jak i te oferowane w gabinetach stomatologicznych, może się okazać, że istnieją pewne okoliczności, w których wskazuje się przeciwwskazania do wybielania zębów. Są to między innymi choroby, które mogą wpłynąć na efekt wybielania ale także na reakcję organizmu, a mowa tu o cukrzycy, epilepsję czy chorobę Parkinsona. Przeciwwskazaniem również będzie alergia na którykolwiek ze składników preparatów wybielających, próchnica, nieleczone ubytki, odsłonięte szyjki zębowe i paradontoza oraz ciąża. 
 
Zupełnie inaczej wybiela się zęby martwe, niestety przeważnie takie zęby nie są podatne na metody rozjaśniania, jakie stosuje się w przypadku zębów z żywą miazgą. Zdarza się tak, że aby wybielić taki ząb, również należy wybielić część wewnętrzną, z tego względu wybielanie zębów martwych należy przeprowadzić w gabinecie stomatologicznym. Oprócz tego, żeby wybielanie martwych zębów powiodło się, należy zastosować szereg procedur, a nawet różne metody wybielania.
 
W internecie i nie tylko, można znaleźć opinie, że wybielanie zębów niszczy szkliwo. Oczywiście nie jest to prawda, jednak pod warunkiem, że zabieg wybielania zębów będzie przeprowadzony pod kontrolą stomatologa oraz jeśli zastosujemy się ściśle do jego  zaleceń, wówczas na powierzchni zębów nie powinno się stać nic niepożądanego.
 
Profesjonalne i najpopularniejsze metody wybielania zębów są dwa, nakładkowe wybielanie oraz za pomocą lampy.
 
Nakładkowe wybielanie zębów składa się z kilku etapów, polega na tym, że w pierwszej kolejności udajemy się do stomatologa, który sprawdzi nasze zęby pod względem ubytków, próchnicy oraz czy zabieg może być przeprowadzony bezpiecznie. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, stomatolog przeprowadzi piaskowanie, a w razie potrzeby scaling – są to metody do usuwania kamienia nazębnego.
W następnej kolejności wykonywany jest odcisk szczęki i żuchwy za pomocą plastycznej masy, w której odbijają się zęby, tworząc układ naszych zębów. Odcisk, po wysłaniu do pracowni protetycznej, będzie wykorzystany do wykonania nakładki dostosowanej indywidualnie do kształtu zębów pacjenta. Po wykonaniu nakładek, pacjent je przymierza, jeśli są odpowiednio dopasowane, pacjent otrzymuje nakładki wraz z szczegółowymi instrukcjami co do procesu wybielania, który odbywa się już w domu. Razem z nakładkami w zestawie jest również specjalny żel, który się aplikuje do otrzymanych nakładek. Całość zakłada się na zęby i nosi nawet przez kilka godzin dziennie, a czasem nawet na noc, wszystko zależy od mocy żelu i wrażliwości pacjenta. Cały proces trwa około dwóch tygodni, efekt to rozjaśnienie zębów nawet o 6 do 8 tonów. Ceny takiego zabiegu wahają się od 400 do nawet 1000 złotych.
 
Jeśli natomiast, nie chcemy czekać na efekty kilka tygodni, nie nosić nakładek z żelem, wtedy można skorzystać z metody wybielania zębów lampą. Niestety znowu nie ma nic za darmo, wybielanie zębów lampą jest niestety bardziej inwazyjne, dlatego polecane jest osobom, które nie cierpią na nadwrażliwość oraz nie mają wypełnień, a ich szkliwo jest grube i odporne na czynniki zewnętrzne.
 
Oczywiście wybielanie za pomocą lampy również wymaga sprawdzenia przez stomatologa stanu uzębienia i zakwalifikowaniu go do zabiegu, nie ma jednak mowy o zabiegu wykonywanym w domu. Zabieg wykonywany jest w gabinecie stomatologa i może trwać od kilkudziesięciu minut do ponad godziny. Zabieg polega na tym, że stomatolog nakłada na powierzchnię zębów preparat z substancją czynną (nadtlenek wodoru) i naświetla zęby za pomocą specjalnego urządzenia – w gabinetach popularne są lampy LED, zabiegi wybielania systemem Beyond czy lampami emitującymi światło lasera diodowego (laserowe wybielanie zębów). Po określonym czasie następuje koniec zabiegu. Cena zabiegu w zależności od wykorzystanego urządzenia oraz marki preparatu jaki został użyty, waha się od kilkuset złotych do nawet 3 tysięcy.
 
Domowe sposoby wybielania zębów za pomocą sody oczyszczonej, soku z cytryny lub octu czy za pomocą węgla aktywnego z rozkruszonych tabletek, może nieco rozjaśnić osad, jednak na pewno nie działa pozytywnie na szkliwo, co doprowadza do ubytków w szkliwie. To niestety w konsekwencji może doprowadzić do rozwoju próchnicy.
Dostępne są również w drogeriach gotowe pasty wybielające, jednak efektem przy takiej paście będzie usunięcie jedynie osadów, natomiast takie pasty mogą być stosowane jako utrzymanie efektów wybielania w gabinecie.
W aptekach lub w Internecie można zamówić paski wybielające czy też systemy do wybielania nakładkowego. Skuteczność takiego wybielania może być większa lub mniejsza, w zależność od dopasowania do szczęki oraz substancji czynnej. Niestety w tym wypadku nie ma możliwości przewidzenia reakcji zębów ani szkliwa, zalecane więc jest konsultacja ze stomatologiem.
 
Po wybielaniu zębów czy to metodą profesjonalną, czy domową, warto stosować tak zwaną białą dietę, po to by jak najdłużej utrzymać i utrwalić efekt wybielenia. Biała dieta w praktyce wyklucza pokarmy i napoje barwiące szkliwo w najsilniejszy sposób, kawa, herbata, czerwone i zielone warzywa, jagody, borówki i inne pokarmy, które mogą barwić szkliwo. Biała dieta powinna być stosowana od kilku do kilkunastu dni od zabiegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here