Odtrucie alkoholowe – gdzie szukać pomocy?

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, to alkohol jest substancją psychoaktywną mającą wpływ na nasz układ nerwowy. Spożywanie go w nadmiarze może więc uzależniać i skutkować poważnymi konsekwencjami – alkoholizm jest chorobą ciała, duszy i umysłu. W związku z czym osobie uzależnionej od alkoholu bardzo ciężko odstawić używkę. Kiedy to zrobi pojawiają się objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, z którymi można sobie poradzić poprzez poddanie się odtruciu alkoholowemu. Na czym ono polega i gdzie szukać pomocy – o tym w dalszej części artykułu.

Odtrucie alkoholowe – najważniejsze informacje

Organizm regularnie otrzymujący substancję psychoaktywną w postaci alkoholu uzależnia się od niej, a kiedy jej nie dostaje odpowiednio reaguje – broni się i pojawiają się u chorego objawy zespołu odstawienia (Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego), będącego efektem alkoholowego głodu psychicznego i fizycznego. Wśród jego najczęstszych symptomów wymienia się:

  • kiepskie samopoczucie – rozdrażnienie, napady paniki, bezsenność;
  • ból głowy;
  • zawroty głowy;
  • nudności;
  • wymioty;
  • biegunka;
  • bóle mięśniowe;
  • drżenie całego ciała;
  • zaburzenia pracy serca;
  • wahania ciśnienia;
  • gwałtowne skurcze żołądka;
  • zaburzenia wzroku;
  • majaczenie.

Jednak z tymi nieprzyjemnymi skutkami odstawienia alkoholu można sobie poradzić poddając się detoksykacji, a więc odtruciu alkoholowemu, które ma na celu oczyszczenie organizmu człowieka z toksycznych substancji (alkoholu), by mógł on znowu prawidłowo funkcjonować. Warto w tym miejscu podkreślić, że regularne spożywanie alkoholu prowadzi między innymi do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej oraz osiągnięcia niekorzystnych wartości stężenia jonów magnezu, sodu i potasu. Alkoholizm prowadzi do uszkodzenia wątroby, serca, nerek, oraz żołądka.

Odtrucie alkoholowe- na czym polega

Odtrucie po alkoholu ma przede wszystkim oczyścić organizm z toksyn – pozostałości alkoholu i jego metabolitów, ale również nawodnić go oraz uzupełnić elektrolity, pierwiastki, witaminy i substancje odżywcze. Obejmuje również podawanie leków łagodzących objawy psychiczne zespołu odstawienia – np. środków przeciwbólowych, nasennych czy uspokajających. Wszystkie leki i suplementy podaje się dożylnie lub domięśniowo dla lepszego wchłaniania i szybszego działania. Do osiągnięcia równowagi niektórzy chorzy potrzebują 3-5 dni, inny nieco więcej (ok. 10). Ważne jest jednak to, aby detoksykacja alkoholowa odbywała się pod okiem specjalisty, żeby nie doszło do powikłań (np. wystąpienia padaczki depresji bądź prób samobójczych).

Detoks alkoholowy – gdzie szukać pomocy

Walka z nałogiem alkoholowym jest bardzo trudna. Niezwykle ważne jest wsparcie bliskich i specjalistów w leczeniu uzależnień. Aby alkoholik zerwał z nałogiem musi przejść przez ten bardzo nieprzyjemny dla niego moment detoksykacji nadzorowanej przez wykwalifikowanego lekarza. Jest to pierwszy krok do odzyskania harmonii – normalnego i zdrowego życia w trzeźwości. Odtrucie alkoholowe może być przeprowadzone w warunkach szpitalnych, ale również w domu pacjenta, o ile pozwala na to jego stan zdrowia.

Uzależnienie od alkoholu nie jest powodem do dumy. Wielu chorych wstydzi się swojego nałogu i nie chce korzystać z pomocy oraz poddawać się detoksykacji w szpitalach czy też w różnego typu klinikach leczenia alkoholizmu. Wielu ma wręcz traumatyczne przeżycia związane z pobytem w tego typu miejscach. Dlatego też odtrucie po alkoholu w warunkach domowych może okazać się dla chorych najlepszym rozwiązaniem – najbardziej skutecznym. W zaciszu własnego domu chory, pod okiem specjalistów i bliskich mu osób w sposób sprawny i dyskretny, może odzyskać równowagę.

Detoks w domu – zalety tego rozwiązania

Przede wszystkim niezwykłym atutem przeprowadzanego w warunkach domowych odtrucia alkoholowego jest duża dyskrecja i komfort, który jest dla chorego niezwykle ważny i potrzebny. Detoksykacja w domu redukuje stres i wstyd, a więc czynniki zniechęcającego chorego do poddania się temu procesowi w szpitalu czy klinice. Poza tym daje mu większe poczucie bezpieczeństwa, ale też i wsparcia – kiedy są z nim osoby bliskie.

Przeprowadzone w warunkach domowych odtrucie po alkoholu odbywa się pod okiem wykwalifikowanego lekarza specjalisty, który po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji podejmuje się przeprowadzenia detoksykacji chorego. Warto dodać, że firmy oferujące odtrucie alkoholowe w warunkach domowych zapewniają także profesjonalne warunki do rozpoczęcia leczenia alkoholizmu – w postaci terapii indywidualnej lub grupowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj