Leczenie kanałowe – poradnik dla pacjenta

Leczenie kanałowe jest czymś, co przeraża bardzo wielu pacjentów i spędza im sen z powiek, jeśli tylko dostaną takie zalecenie w gabinecie stomatologicznym. Przez wzgląd na dawne standardy przeprowadzania leczenia, zdecydowanie większa część pacjentów, którzy stają przed koniecznością podjęcia się kolokwialnie nazywanej kanałówki, doświadcza ogromnego stresu związanego przede wszystkim z bólem. Na szczęście stomatologia jest na tyle postępowa, że obecnie starodawne metody leczenia zaczynają odchodzić do lamusa, ustępując nowej technologii, która nie tylko przyspiesza cały proces, ale z założenia niemalże całkowicie eliminuje ból.

Leczenie kanałowe jest stosowane w sytuacji, kiedy choroba próchnicza na tyle zniszczyła zęby, że klasyczne materiały stomatologiczne, czyli usunięcie zainfekowanej tkanki zęba i wypełnienie go wypełniaczem, nie są już możliwe. Jest to także alternatywa dla ekstrakcji zęba, bo chociaż wyleczony kanałowo ząb jest technicznie martwy, to jednak dla zdrowia jamy ustnej lepiej jest, kiedy pozostaje w łuku zębowym. Doskonale zatem widać, że endodoncja jest metodą leczenia chorób zębów kiedy wypełnienie nie wystarczy, a usunięcie zęba może zostać pominięte.

W trakcie leczenie endodontycznego bardzo istotne są narzędzia stomatologiczne, jakich dentysta używa w pracy. Nowoczesne narzędzia dedykowane specjalnie do zabiegów związanych z leczeniem kanałowym, są nie tylko znacznie bardziej precyzyjne, ale także cechują się zdecydowanie większym bezpieczeństwem. Wcześniej można było usłyszeć o przypadkach, w których narzędzie do endodoncji łamało się w kanale i musiało w nim pozostać, ponieważ jego wyjęcie jest na daną chwilę niemalże niemożliwe. Nowoczesne pilniki służące do usuwania miazgi z kanałów są zaprojektowane tak, aby jak najbardziej zredukować możliwość powstania powikłań pozabiegowych, a dzięki dużej giętkości zapewniają bardzo precyzyjne czyszczenie wszystkich kanałów.

Dodatkowym atutem jest używanie przez stomatologa mikroskopu endodontycznego, który pozwala na bardzo wysoką precyzję wykonywanego zabiegu oraz przyspieszenie całej procedury. Teraz leczenie kanałowe nie trwa przez kilka wizyt, a w całości zamyka się do jednej wizyty i czasu spędzonego na fotelu. Dodatkowo warto zaznaczyć, że leczenie kanałowe powinno odbywać się niemalże całkowicie bez bólu. Żaden pacjent nie powinien odczuwać wstydu, aby poprosić o znieczulenie. Prawo do komfortowego odbycia wizyty w gabinecie stomatologicznym ma każdy pacjent, a znieczulenie pozwala na przekroczenie bariery lęku przed bólem – dla bardzo wielu pacjentów jest to nieoceniony komfort psychiczny, który dotyka zdecydowanej większości pacjentów i to właśnie przez niego obawiają się o podejmowanie jakiegokolwiek leczenia inwazyjnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj