Koszmar leczenia kanałowego

Wiele osób pamięta to nawet z dzieciństwa. Najbardziej nieprzyjemna terapia spośród wszystkich, jakich mieliśmy okazję doświadczyć, to wcale nie leczenie ospy czy zapalenia ucha. Z pozoru niewinne przeciwdziałanie bólowi zęba sprawiało, że często wychodziliśmy z gabinetu dentystycznego z traumą na całe życie. Tak było jeszcze niedawno, zaledwie 10 czy 20 lat temu.

Współczesna endodoncja – leczenie kanałowe pod mikroskopem

Na szczęście czasy się zmieniają, a wraz z nimi metody terapii medycznej. Dziś stomatolog nie działa już ,,na ślepo”, czyszcząc kanały zębowe manualnie, bez wglądu w ich początkowy stan. Początek leczenia kanałowego ma miejsce w gabinecie RTG, gdzie kość jest prześwietlana, a problem szczegółowo diagnozowany. Pozwala to na znaczne skrócenie czasu pracy na fotelu dentystycznym, zmniejszenie dyskomfortu pacjenta i obniżenie ryzyka, że wystąpią u niego komplikacje pozabiegowe.

Metody przeprowadzania terapii endodontycznej są różne, w zależności od indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Niekiedy wystarczy, że pojawi się on na pojedynczej wizycie i leczenie jest zakończone. Czasem jednak problem jest na tyle poważny, że terapia jest długotrwała i polega na regularnym odwiedzaniu gabinetu stomatologa.

Endodonta zajmuje się leczeniem zębów z zastosowaniem mikroskopu zabiegowego i cyfrowego obrazowania rentgenowskiego. Niekiedy też udrażnia zatkane kanały zębowe, używając ultradźwięków, lub usuwa z nich ciała obce. Tego typu leczenie kanałowe jest praktykowane m.in. w Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej ,,Stomatologia Borowski” w Starachowicach. To profesjonalna klinika dentystyczna wykonująca zabiegi na światowym poziomie.

Kiedy potrzebujemy leczenia kanałowego zęba?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest działaniem, które lekarz-stomatolog podejmuje przy ściśle określonych i niestety bardzo zaawansowanych infekcjach zębowo-kostnych. Taki stan uzębienia pacjenta świadczy często o zaniedbaniach, takich jak wieloletnia, nieleczona próchnica, która prowadzi do chorób tzw. miazgi zębowej. Niekiedy infekcja rozwija się w wyniku urazu zęba, np. nadłamania jego korony. W każdym przypadku czas reakcji ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia. Zadaniem endodonty jest usunięcie zainfekowanej miazgi, a wraz z nią – bakterii, które pogłębiają stan chorobowy. Następnie lekarz pod mikroskopem oczyszcza komorę i kanały zęba, aby następnie założyć w nich wypełnienie.

Eksperci z kliniki ,,Stomatologia Borowski” w Starachowicach zapewniają, że leczenie kanałowe zęba nie jest dziś ani niebezpieczne, ani bolesne. Taki stan rzeczy wynika z faktu, że współcześnie stosowane mikroskopy pozwalają na wyjątkowo precyzyjną pracę, zaś używane dziś środki znieczulające zapewniają pacjentowi maksymalny komfort przy jednoczesnym braku nieprzyjemnych efektów ubocznych.

Jak każdy zabieg medyczny, również leczenie kanałowe pod mikroskopem posiada szereg zaleceń, do których pacjent powinien się stosować po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego. Należą do nich m.in.:

  • powstrzymanie się od gryzienia pokarmów tą stroną zębów, po której wykonywane było leczenie (do czasu odbudowania korony zębowej);
  • unikanie spożywania twardych pokarmów do czasu odbudowania korony zębowej;
  • właściwa higiena jamy ustnej: szczotkowanie zębów i nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, płukanie jamy ustnej płynem antyseptycznym;
  • regularne przeglądy uzębienia i poddawanie go profesjonalnym zabiegom czyszczącym w gabinetach dentystycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj